Profil

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! swoimi korzeniami sięga lat 60. Początkowo wyłącznie krajowy, w połowie lat 90. przeszedł gruntowną przemianę i stał się pierwszorzędną imprezą na poziomie europejskim. Festiwal przyciąga trzecią już generację poznańczyków, ponad dziesięć tysięcy widzów rocznie. Dzisiaj Festiwal stanowi, obok Biennale, okręt flagowy Centrum Sztuki Dziecka. A w ubiegłym roku wyruszył, w wersji walizkowej, w Polskę, do małych miejscowości, tam, gdzie dzieci na co dzień nie mają szans na spotkanie z dobrym kinem.

Festiwal Ale Kino! przedstawia filmy z całego świata, reprezentujące bogactwo i różnorodność kina dla dzieci i młodzieży. Ale Kino! to wielka filmowa przygoda, podróż poprzez wszystkie szerokości geograficzne i gatunki filmowe. To śmiech i wzruszenia, przygody i dramaty młodych ludzi opowiedziane ze zrozumieniem ich świata i pełnym jego poszanowaniem. Ale Kino! to kino mądre i inspirujące. To filmy służące dialogowi wewnątrz młodego pokolenia i rozmowie z nim. Misją Ale Kino! jest promowanie wartościowego kina światowego dla dzieci i młodzieży, edukacja filmowa oraz tworzenie forum dyskusji młodych widzów, twórców i pedagogów. Jednym z naszych celów jest inicjacja filmowa dzieci i młodzieży. Już od pierwszych kontaktów z wielkim ekranem widz powinien napotkać filmy atrakcyjne estetycznie, ale również przygotowane z myślą o percepcyjnych możliwościach jego wieku. Dlatego organizatorzy ogromną wagę przykładają do programu oraz precyzyjnego określania wieku widzów.

Festiwal Ale Kino! od lat jest jedynym w kraju forum filmu dla dzieci i młodzieży – miejscem spotkań twórców, producentów filmowych, organizatorów festiwali dziecięcych, pedagogów oraz osób zainteresowanych filmem dla dzieci i młodzieży. W Polsce cały czas mało mówi się o filmie dla najmłodszych, dlatego organizatorzy podtrzymują tradycję okołofestiwalowych spotkań, by inicjować i podtrzymywać dyskusję na ten temat. W Festiwalu Ale Kino! uczestniczą twórcy i producenci filmowi, przedstawiciele środowisk edukacyjnych i filmowych z całego świata. Tradycją Festiwalu są spotkania widzów z młodymi aktorami, występującymi w festiwalowych filmach. Stanowią one jeden z ważniejszych elementów imprezy. Organizatorzy co roku zapraszają kilkuset producentów i dystrybutorów z całego świata, a także nauczycieli, pedagogów i animatorów kultury. Przedstawiciele środowisk filmowych, medialnych, naukowych i pedagogicznych związanych filmem i mediami audiowizualnymi dla młodego odbiorcy biorą udział w debacie w ramach forum.