Filmowy poniedziałek

W poniedziałek, 5 grudnia widzowie Festiwalu Ale Kino! mają do wyboru aż 14 filmów – osiem w Multikinie 51 (godz. 9.30 i 12.00) oraz sześć w Multikinie Stary Browar (godz. 17.00 i 19.30). Odbędą się również spotkania z reżyserami, m.in. z twórcą filmu „Pieśni bardów”.

KINO DZIECI / Multikino 51

Ruszamy naprawdę mocno! Choć może tytuł pierwszego filmu na to nie wskazuje. „Po cichutku” to historia pewnej dziewczynki przekonanej, że jest niewidzialna dla swoich rodziców. Bohaterka, aby zweryfikować swoje podejrzenia postanawia... zniknąć! (godz. 9:30). O 9:30 na najmłodszych widzów, od 5 lat w Multikinie 51 cały szereg krótkometrażowych pokazów filmowych dla dzieci, m.in. Starszy brat, Pickle, Kleks czy Na huśtawce.

Zakochani nie są sobą! Zwłaszcza, gdy mają po 10 lat! Nowy film laureatki Sundance, Anne Sewitsky, tym razem przeznaczony dla dzieci, to ciepła i pełna humoru opowieść o pierwszym zauroczeniu. Po seansie filmu „Absolutnie prawdziwa miłość” (godz. 9:30) odbędzie się spotkanie z dwunastoletnią Marią Berglyd, odtwórczynią głównej roli.

Grace, bohaterka filmu „Mój dziadek, włamywacz” (godz. 12:00) chce się dowiedzieć wszystkiego o swoim ojcu, którego nigdy nie poznała. Jej dziadek jest jedyną osobą, która może jej w tym pomóc, ale rodzina chce go umieścić w domu starców. W poniedziałek będzie można obejrzeć również norweski film „Patyk się żeni”.

W ramach Ale Kino! z piłką, będzie można obejrzeć dwa filmy, których akcja rozgrywa się w Afryce: „Themba” (godz. 9:30) oraz „Africa United” (godz. 12.00). W poniedziałek Festiwal oficjalnie otworzy holenderski film „Magicy”.

KINO MŁODYCH / MULTIKINO STARY BROWAR

Wieczorem, do Multikina Stary Browar, na godz. 17:00, zapraszamy na „Kick Off Kirkuk”, iracko-irański film o Asu, jego rodzinie, życiu uwikłanym w trudne realia polityczno-społeczne i o miejscu piłki nożnej wśród tak wielu skomplikowanych spraw. W ramach Ale Kino! z piłką będzie można również obejrzeć wenezuelski film „Brat” (godz. 19.30). To historia marzeń i ciężkiej drogi do ich urzeczywistnienia.

Reżyserem kolejnej propozycji filmowej, austriackiej nominacji do tegorocznego Oscara jest Karl Markovics. „Oddech” (godz. 17:00) to historia 19-letniego chłopaka, który próbuje zacząć nowe życie. Paradoksalnie ma mu w tym pomóc praca w zakładzie pogrzebowym. Doskonałe kino wyróżnione na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Podstawą do powstania filmu „Pieśni bardów” były trzy ludowe baśnie, pochodzące kolejno: z Radżastanu, Afryki Zachodniej i Ladakh, do których muzykę ułożyli znani kompozytorzy wywodzący się z tych rejonów. Gościem pokazu będzie reżyser filmu Sander Francken.

„Eksperyment” (2010) w reżyserii Luise N.D. Friedberg  to przykład współczesnego kina duńskiego, które jest dzisiaj w Europie najbardziej odważne tematycznie i obyczajowo. W tym przypadku mamy do czynienia z kinem poniekąd interwencyjnym, robionym w „słusznej sprawie”, ale pozbawionym uproszczeń cechujących podobne produkcje (godz. 19:30).

Z kolei „Dzienniki z Poll” podejmują na szerszą, światową skalę, temat niezbyt często obecny w filmie, a mianowicie historię małych krajów nadbałtyckich, jak Łotwa czy Estonia. Ta konkretna opowieść dotyczy wydarzeń związanych z zawieruchą I wojny światowej oraz Estonii w kontekście ścierających się wpływów potęg – Niemiec i Rosji. (godz. 19:30).

Data: 
04.12.2011